Tak a je to za námi...
Počítače i projektory vychladly, adrenalin je fuč, prázdné krabice od pizzy a obaly od baget jsou vytříděny do odpadu, světla zhasla a Řídící středisko letu Stratocaching 2014, které provozovaly LABORKY.CZ na naší škole se ponořilo do hrobového ticha a zdánlivého klidu.
Je to ale jen pár okamžiků, co zde byl cvrkot jako ve skutečném "hjůstnu".
U počítačů operátoři jednotlivých "Stratokeší", třístupňová kontrola přijímaných a odesílaných dat, hlavní projekční stěna se zobrazením letového provozu, obrazu ze startu a trasy letu Dropionu. Vše ale nezačalo sobotním ránem a nástupem na jednotlivá "pracoviště".
LABORKY.CZ jsou jen jedním z "koleček" celého projektu. Projekt Stratocaching je experiment, který spojuje vypuštění stratosférického balónu s geolokační hrou pro veřejnost - více ZDE. LABORKY.CZ mají na starosti Řídící středisko letu a Martin "Prochy" Procházka je konstruktérem a programátorem řídícího počítače letu, který se na palubě Dropionu stará o spoustu důležitých věcí - info ZDE.
Přípravy v Laborkách začaly již na počátku roku po domluvě celého týmu o druhém ročníku Stratocachingu. Tento projekt se nám také podařilo zařadit jako hlavní přednášku Noci vědců 2014 na naší škole, kterou Laborky.cz pořádají.
Řídící středisko letu jsme provozovali v počítačové učebně, kterou jsme patřičně upravili tak, aby to bylo opravdové Řídící středisko letu. Hlavní projekční stěna měla rozměr 5 x 1,5 m, a obraz na ní promítaly tři projektory BenQ, které nám věnovalo o.s. Žádná věda. Místní poskytovatel internetu Golem Slaný nám poskytl vysokou konektivitu, která bez problémů stíhala datový provoz našeho řídícího střediska.
Ráno jsme se sešli po osmé hodině, Prochy pod patronací Pavla vyrazil již v 6:00 směrem na start do ČHMÚ Praha. Start se kvůli technickým problémům opozdil a o to větší byla nervozita řídících a mobilních týmů, zda vše klapne. Každý řídící měl přidělen jeden mobilní tým, se kterým komunikoval a naváděl ho na místo předpokládaného dopadu. Jakmile se odstartovalo, začala práce operátorů. Ti se pokoušeli co nejrychleji získat data z různých systémů, které Stratokešky obsahovaly. Podle předpokladu letěl balon s Dropionem směrem na Kolín. Jakmile jsme začali dostávat data o souřadnicích letu, které ale předávala Stratokeš Axis na palubě Dropionu, bylo už klidněji. Přibližně po hodině a půl praskl balon (video je ZDE) a začal sestup na padáku. Podle analýzy videa se kešky oddělily ve výšce cca 5 km.
Postupně se nám začaly hlásit a tak se našlo 11 z 12 Stratokešek. Administrační rozhraní aplikace občas lehce zpomalilo, ale jinak vše šlapalo v pohodě. Dokonce se našla i společná Stratokeška Rádia Junior a Laborek.cz , která byla vybavena pouze blikačem a pípátkem, od konstruktéra Petra Kospacha. Šťastný nálezce, skoro osmiletý Antonín Pokorný dostane mimo cen od Rádia Junior i něco od Laborek.cz. Čeká ho krásná kniha Prvky s podpisem celého Řídícího střediska letu a hlavně poukaz na "Odpoledne v Laborkách.cz", kdy si užije soukromé odpoledne s partou z Laborek.cz se spoustou pokusů.
Když se po dvou hodinách od dopadu na zem vypravily mobilní týmy k nám do Slaného, nemohli jsme se tohoto setkání dočkat. Těšila nás pochvala od "profihledačů".
Ve škole také proběhl event, při kterém se mohli návštěvníci podívat na Řídící středisko letu a na pár drobných pokusů Laborek.cz. které zajišťoval Pavel.
Díky všem za skvělou akci.